Gå til innholdet
Meny

Viktig å ikke bli straffet for å gå til streik

Sist oppdatert: 18.06.2025 14:21

Er det greit at arbeidstakere som har vært i streik blir straffet med  lavere lønnsvekst året etter? Det var et sentralt tema i årets lønnsforhandlinger i staten. – Jeg er glad for at arbeidsgiver hadde forståelse for vårt krav, sier Unios stats forhandlingsleder Steinar A. Sæther.

- Å straffe arbeidstakere økonomisk for å være i streik, ville vært en svekkelse av streikeretten. Derfor var dette et prinsipielt viktig spørsmål for oss, sier Unio stats forhandlingsleder Steinar A. Sæther. Foto: Forskerforbundet

Fordi Unio stat var i streik våren 2024, oppstod en uklarhet knyttet til beregningen av det såkalte overhenget i årets lønnsoppgjør. Overheng betyr at lønnstillegg som ble gitt året før, påvirker lønnsnivået i det nye året – fordi tilleggene virker gjennom hele året. Jo senere på året tillegget kom, desto mindre effekt får det i året det ble gitt, og desto større blir virkningen året etter. I 2024 hadde Rikslønnsnemndas avgjørelse virkning fra 1. mai 2024, men lønnstilleggene ble først effektive fra 5. juni.

Før forhandlingene fastsatte Statens beregningsutvalg (SBU) overhenget etter streiken til 1,6 prosent. Det var Unio uenig i. For Unio var et sentralt krav i forhandlingene at overhenget måtte beregnes som om streik ikke hadde funnet sted.

– Streik er et lovlig og beskyttet virkemiddel ved arbeidskonflikter i norsk arbeidsliv, og det ville vært urimelig hvis Unios medlemmer skulle straffes med lavere lønnsvekst inn i evigheten for streiken. Unio fikk jo også medhold i Rikslønnsnemnda. Å straffe arbeidstakere økonomisk for å være i streik, ville vært en svekkelse av streikeretten. Derfor var dette et prinsipielt viktig spørsmål for oss, sier Sæther.

Unio krevde derfor at overhenget skulle regnes som om lønnstilleggene ble gitt fra 1. mai, med et overheng på 1,4 prosent. At Unio fikk gjennomslag for dette synet, ga også medlemmene i Unios og Akademikernes avtale i staten 135 millioner kroner ekstra i lønnsoppgjøret.

– En rent teknisk beregning av overhenget, ville ført til lavere lønnsnivå for våre medlemmer – også på lang sikt. Jeg er glad for at arbeidsgiver hadde forståelse for vårt krav, sier Sæther.

Les mer om forhandlingsresultatet her

Kort om Statens beregningsutvalg:
SBU er et offentlig utvalg som hvert år utarbeider rapporter og tallgrunnlag som skal brukes i lønnsoppgjørene mellom partene i staten. SBU-rapporten er et felles faktagrunnlag under lønnsoppgjørene for partene i arbeidslivet (arbeidstakerorganisasjonene, arbeidsgiverorganisasjonene og staten).

Tollbugata 35,
0157 Oslo

Org.nr. 971 526 564

Telefon: (+47) 21 02 33 64
E-post: post@akademikerforbundet.no

Web-redaktør: Astrid T. Sørland